Ankstesniame straipsnyje apie stresą ir neurodegeneraciją rašiau, kaip ilgalaikis stresas ir hormonas kortizolis „vagia“ žaliavas ir receptorius iš kitų kūno hormonų bei neuromediatorių, taip silpnindamas daugelį svarbių kūno funkcijų.
Norint užtikrinti optimalų smegenų veikimą ir emocinę pusiausvyrą, būtina, kad hormonai ir neuromediatoriai, tokie kaip acetilcholinas, serotoninas, dopaminas ir GABA, veiktų tinkamai, nes Ilgalaikio stresas dažnai juos išbalansuoja.
Pirmiausia svarbu įgyvendinti streso valdymo strategijas:
geriau planuoti arba sumažinti kasdieninių užduočių kiekį.
praktikuoti streso mažinimo metodus: kvėpavimo pratimus, meditaciją, cigūną, jogą ir kt.
kai yra būtina, vartoti natūralias vaistines medžiagas, kurios labai padeda stresinėse situacijose.
Adaptogenai: reguliuoja kūno funkcijas, didina atsparumą stresui ir ištvermę. Jie gali pagerinti protinę veiklą, turėti raminamąjį arba energizuojantį poveikį, priklausomai nuo individualios būklės. Žinomiausi yra Ashwagandha, Astragalus, Rausvoji radiolė, Korėjietiškas ženšenis, Sibiro ženšenis, Schizandra, Reishi grybas ir kt. Geriausia juos derinti, kad būtų pasiekti geresni rezultatai.
Nervų sistemą raminančios vaistažolės, padedančios raminti nervų sistemą ir gerinti miegą bei koncentraciją, veikia trumpiau. Tai valerijono šaknis, sukatžolė, pasifloros žiedai, kava kava, ramunėlės, skullcap ir kt. Taip pat yra amino rūgštys, kurios irgi ramina nervų sistemą.
Hormonų balansą palaikančios vaistažolės padeda esant PMS, menopauzės simptomams ar skydliaukės disbalansui. Tai Agnus castus, Dong quai, schizandra, juodžolė (black cohosh), Vingirinis stieblapis(blue cohosh), wild yam ir kt.
Žarnyno veiklos ir virškinimo reguliavimui skirtos karčiosios vaistažolės: kiaulpienės, medetkos, gencijonai, pelynai ir daugelis kitų žolelių, padeda spręsti virškinimo problemas, nes stresas dažnai sukelia virškinimo sutrikimus. Todėl priklausomai nuo to, kur virškinimo sistemoje yra disbalansas –skrandyje, plonojoje, storiojoje žarnoje ar tulžyje - šios vaistažolės padeda gerinti virškinimą, panaikina patogenus, užgydo pažeistą gleivinę ir padeda sureguliuoti skrandžio rūgšties, enzimų gamybą ir tulžies veiklą. Tikslingai parinkti fermentuoti probiotikai ir prebiotikai yra karšta tema mikrobiologijos pasaujyje ir, tiriant įvairias bakterijų rūšis, randama galingos terapinės strategijos pirmiausiai žarnyno , odos, nerimo, panikos, metabolizmo, autoimuninių sutrikimų reguliavimui. Šios startegijos derinamos su antipatogeniniu gydymo vaistažolėmis. Visapusiškam sveikimo procesui svarbų vaidmenį atlieka patogenų, endotoksinų pašalinimas ir sveikai funkcionuojantis žarnynas. Daug žadanti tikslingai parinktų fermentuotų mikroorganizmų /probiotikų terapija, ypatingai tada kai įprasti probiotikai nepadeda arba veikia priešingai. Tai ypač veiksminga plonojo žarnyno mikrofloros ir funkcijos atstatymui-SIBO, SIFO, IBS.
Antiuždegiminės vaistinės žolelės: kurkuminas, barberinas, imbieras, bioflavonoidai (ypač naudingi neurouždegimui).
Žmonės, ilgą laiką gyvenantys streso sąlygomis ir susiduriantys su toksinų apkrova, dažnai išeikvoja vitaminų ir mikroelementų atsargas, todėl vitaminų ir mineralų trūkumas tampa gana dažnas. Testavimu dažniais su "Bioscan" galima nustatyti maistinių medžiagų trūkumus ir tikslingai juos papildyti. Vitaminai ir mineralai dalyvauja daugelyje cheminių procesų, o jų trūkumas organizme gali sukelti įvairiausių funkcijų sutrikimų.
https://sveikatosatelje.com/Blogas/Kaip-efektyviai-subalansuoti-vir%C5%A1kinimo-sitemos-sutrikim%C5%B3-prie%C5%BEast%C4%AF-mikrobiot%C4%85/#wbb2
Konsultacijos Kaune kontaktai